Křížovy jeskyně jsou vlastně spodním patrem jeskyně Kůlny a byly objeveny v roce 1884 v šachtě XV v hloubce 5 m při archeologických vykopávkách organizovaných Dr. M. Křížem. Jeskyně prozkoumali dělníci V. Sedlák, J. Štrajt a F. Koudelka, kteří tak objevili vstupní propast, Velký dóm a odtokovou chodbu, ukončenou podzemními paleoponory pod komíny Předním a Rozlehlým. Rozloha jimi objevených prostor byla 58 m délky a 28 m vertikálně do hloubky. Poté byla šachta zasypána.
Znovuotevření prostorů provedl v r. 1902 K. Absolon, který jeskyně znovu prozkoumal a výstupem do Rozlehlého komínu objevil chodbu ve vyšší úrovni s propastí II a Bílou síní. Šachta byla pak opět zasypána, definitivně byla otevřena a zabezpečena v roce 1950. Od té doby se průzkumu a výzkumu Křížových jeskyní věnovalo mnoho speleologů a byla publikována řada prací. K význačnějšímu objevnému úspěchu došlo v roce 1965, kdy členové Speleologického klubu objevili pod Bílou síní propast III. V letech 1965-1973 byla jeskyně předmětem systematického průzkumu a výzkumu, jehož výsledky byly publikovány v Časopise Moravského muzea (Gregor 1975). Garantem těchto prací bylo Krasové oddělení Moravského muzea ve spolupráci s dobrovolnými speleology z řady organizací, m. j. i z naší organizace. V následujících letech se průzkum soustředil do sondy ve Velkém dómu. V roce 1990 J. Kyselák a R. Blažek objevili asi 50 m chodeb ve vyšší úrovni za propastí III.
Křížovy jeskyně představují mladší jeskynní prostory vytvořené vodami, protékajícími jeskyní Kůlnou, které odváděly dodnes neznámými cestami pravděpodobně k podzemnímu Sloupskému potoku. Částečně (Bílá síň) byly prostory vytvořeny i vodami povrchovými, protékajícími Sloupským údolím. Není dosud jednoznačně potvrzen ani vyvrácen názor některých badatelů o více (dvou?) samostatných odtokových větvích sloupských vod směrem k Macoše a tuto teorii může objasnit právě objev dalšího pokračování Křížových jeskyní.
Článek (po úpravě a doplnění) převzat z publikací:
- HAVEL, H. Základní organizace České speleologické společnosti 6-08 Dagmar v Brně, Praha 1988
- HAVEL, H. Přehled průzkumných prací a jejich výsledků v historii Moravského krasu, Praha 1989
- pracovní deníky ZO 6-08 Dagmar